اخبار پژوهشی

امسال هزارمین سال تولد خواجه نظام الملک طوسی سیاست مدار، اندرزنامه نویس و ادیب ایران است. اگر هر کشوری یک هویت رساله ای اندیشه ای، در باب مملکت داری و حکومت مندی ارائه کرده است که قابلیت تدریس و تفسیر در سطح بین الملل را دارا است (به عنوان مثال، لویاتان هابز نماینده انگلستان، شهریار ماکیاول نماینده ایتالیا، روح القوانین منتسکیو نماینده فرانسه، فن جنگ سان توزو نماینده چین) نماینده ایران رساله فارسی سیرالملوک به قلم وزیر خردمند ایران خواجه نظام الملک است.

نظام الملک می نویسد: "و هیچ پادشاهی و خداوند فرمانی را از داشتن و دانستن این کتاب چاره نیست خاصه در این روزگار که هر چند بیشتر خوانند ایشان را در کارهای دینی بیداری بیشتری افزایند و در احوال دوست و دشمن دیدارشان بهتر درافتد و روش کارها و راه تدبیرهای صواب بر ایشان گشاده شود و ترتیب و قاعده درگاه و بارگاه و دیوان مجلس و میدان و اموال و معاملات و احوال لشکر و رعیت برایشان روشن شود و هیچ چیز در همه مملکت از دور و نزدیک و از بسیار و اندک پوشیده نماند" (سیرالملوک)

 در این راستا گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد قصد دارد همایشی بین المللی با عنوان هزاره خواجه نظام الملک طوسی (آبان 1397) در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار کند. در این همایش مقاله های پژوهشگران به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی مورد پذیرش قرار می گیرد. در سی آبان ماه 1397 همایش با

 سخنرانی ها، رونمایی از کتاب و تمبر خواجه نظام الملک طوسی برگزار می گردد. محورهای همایش عبارتند از:

نسخه شناسی، تصحیح و ترجمه سیرالملوک خواجه نظام الملک طوسی

ویژگی های نثر در سیر الملوک خواجه نظام الملک طوسی از منظر ادبی و زبان شناسی

مفاهیم، نظام اندیشه گانی، منطق، معرفت شناسی سیرالملوک خواجه نظام الملک طوسی

نظامیه ها، آموزش، سازوبرگ فرهنگی، رابطه دین و دولت در اندیشه و کنش خواجه نظام الملک طوسی

سنت فکری اندرزنامه نویسی در سیرالملوک خواجه نظام الملک طوسی

سبک تاریخ نویسی و ویژگی های تاریخی سیرالملوک خواجه نظام الملک طوسی

ساخت دولت و حکومت مندی در اندیشه و کنش خواجه نظام الملک طوسی

وزارت، سفارت، قضاوت در اندیشه و کنش خواجه نظام الملک طوسی

امور لشکری، کشوری و اقتصادی در اندیشه و کنش خواجه نظام الملک طوسی

مردم، اجتماعیات، طبقات جامعه و زنان در سیرالملوک خواجه نظام الملک طوسی

مبانی، ریشه های فکری و میراث خواجه نظام الملک طوسی

مقاله های خود را به ایمیل همایش ارسال کنید.

ادرس ایمیل همایش: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دبیرخانه: دانشگاه فردوسی مشهد دانشکده علوم اداری و اقتصاد طبقه همکف اتاق همایش ها کد پستی: 9177948951

تلفن دبیرخانه: 05138804204

ادرس وبگاه همایش هزاره خواجه نظام الملک: Ickhajenizam.um.ac.ir

دبیر علمی همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک: روح اله اسلامی

اعطای جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان به دانشجویان برتر

دانشجویان گرامی که واجد شرایط مذکور در "شیوه نامه اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر در سال تحصیلی 98 –  97 " هستند، می توانند در این رقابت شرکت نمایند.

فرصت نهایی برای تکمیل پرونده و ارائه درخواست حداکثر تا تاریخ 15 / 5 / 1397( پانزدهم مرداد ماه سال جاری) است.

دانشجویان متقاضی، اطلاعات خود را به همراه تصاویر مدارک مثبته، در سامانه اطلاعاتی بنیاد به نشانی sina.bmn.ir    بارگذاری یا به‌روزرسانی کنند و پس از آن، حداکثر تا تاریخپانزدهم مرداد گزینه"درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی"  را در بخش"ثبت درخواست‌ها" ی سامانه انتخاب کنند. شایان ذکر است این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.
تذکر1. آخرین معدل تحصیلی متقاضیان، از دانشگاه محل تحصیل استعلام خواهد شد و در این خصوص نیازی به درج مدرک در سامانه نیست؛ اما برای معدل‌های مقاطع قبلی، لازم است مستندات در سامانه ثبت شود.
تذکر2.زمان ثبت نام دانشجویان نوورود در هر یک از مقاطع تحصیلی، مهر ماه سال جاری خواهد بود که اطلاعیه آن متعاقباً در وب‌گاه بنیاد درج خواهد شد.
پس از بررسی پرونده‌ها و انتخاب برگزیدگان، نتایج از طریق سامانه سینا به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. ثبت اطلاعات ،‌ بررسی پرونده و اعلام نتایج، صرفاً از طریق سامانه مذکور و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
تذکر 3. با توجه به این که سامانه سینا به تازگی راه‌اندازی شده است، بدیهی است مانند هر سامانه دیگری، در ابتدای کار با مشکلاتی مواجه خواهد شد که با صبوری و همراهی مخاطبان و نیز دریافت بازخوردهای آنان، به تدریج مرتفع خواهند شد. از این رو خواهشمند است مشکلات، نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص سامانه سینا، به نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال فرمایید

دریافت فایل آیین نامه دانشجویان

دریافت فایل شیوه نامه جوایز تحصیلی 97

پژوهشکده خلیج فارس با همکاری تعدادی از دانشگاه ههای کشور اولین همایش ملی " توسعه پایدار خلیج فارس (اکوسیستم های حساس)"را در آذر ماه سال جاری برگزار می نماید. از علاقمندان به حضور در این کنفرانس دعوت می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت  pgsd.pgu.ac.ir مراجعه نمایند.